oxo
krajobraz wnętrz
Znajdź nas

Search

oxostudio - architektura wnętrz
  -  Architektura wnętrz   -  Green Interior design

Cześć!

Chciałabym Was wprowadzić trochę w temat, który wielokrotnie będzie się przewijał w postach „architektura wnętrz” – jest to pojęcie „Green Interior Design” co wbrew pozorom nie oznacza wcale dosłownie zielonych wnętrz.

Czym jest Green Interior Design?

Green interior design to nie tylko wprowadzanie zieleni do wnętrz. To ekologiczna architektura wnętrz skupiająca się na poprawie jakości m.in. powietrza w pomieszczeniach. Wprowadzanie naturalnych materiałów i roślin.
Szacuje się, że w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy ponad 80 % czasu dlatego też warto zacząć zwracać uwagę na przedmioty którymi się otaczamy. Materiały, które wprowadzamy do naszych pomieszczeń mają ogromne znaczenie i wpływ na nasze zdrowie, co oznacza ze architektura wnętrz ma autentyczny wpływ na nasze zdrowie.

Zacznijmy jednak od początku. Dobierając do wnętrza poszczególne elementy takie jak meble, dywany czy pokrycie ścian, zastanówmy się i sprawdźmy z czego wykonane są dane elementy. Dzisiaj skupimy się głównie na tych trzech rzeczach plus roślinach.

Meble

Większość mebli wykonywana jest z płyt wiórowych czyli sprasowanych i zespolonych ze sobą za pomocą kleju wiórów i trocin. I w tym właśnie kleju znajduje się zabójczy składnik – formaldehyd. Formaldehyd daje nam świszczący oddech, ciężkie reakcje alergiczne, często nudności a ponadto wiadomo już, że  zwierząt wywołuje raka. Wybierajmy więc (jeśli tylko możemy) meble z litego drewna, takiego jak orzech, tek, dąb lub klon. Elementy mebli z litego drewna często łączone są ze sobą na zasadach starej dobrej stolarki drewnianej. Co oznacza niewielką ilość kleju. Dostępne są też sklejki i budulce „klejone” ze sobą za pomocą naturalnych spoiw. Jest to niestety trudniej dostępne. często tylko na zamówienie – postarajmy się więc o dobrego dostawce, stolarza specjalistę.

Dywany

Prosty sympatyczny dywan, których tak wiele jest w ofertach różnych producentów. Wykonywane są najczęściej z nylonu, poliestru i innych sztucznych materiałów. Są to materiały normalnie wysoce łatwopalne, często poddawane są obróbce.  Traktowane są syntetycznymi substancjami chemicznymi aby były właśnie mniej łatwopalne. Również nie zdrowe! Bardzo łatwo je zastąpić dywanami np. wełnianymi (które z natury są trudnopalne). Ponadto taka wełna absorbuje wilgoć i wychwytuje pył/pyłki zmniejszając tym samym w powietrzu ilość alergenów. Bardzo fajne są również dywany z juty czy bawełny.

Ściany

Popatrzmy na ściany, często malowane na przeróżne kolory. Dobierając je warto się również zastanowić nad producentem i składem takich farb. Zachęcamy do zapoznawaniem się z treścią ulotek  i wybieraniem farb o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Wielu producentów ma już w swojej ofercie dostępne takie opcje. Na rynku znajdują się już nawet farby gliniane o pięknych ziemistych odcieniach kolorystycznych – KLIK

Rośliny

Przejdźmy do naszego ulubionego tematu jakim są rośliny. Spróbujmy więc wprowadzić je do naszego domu nie tylko w postaci figurek, świeczników czy wzoru na pościeli. Pamiętajmy o tym, że mają one właściwości oczyszczające powietrze, produkujące tlen np. w nocy jak sansewieria. Polecamy ją zatem do sypialni. Przepięknie ożywiają wnętrze i gwarantujemy Wam, że najgorzej zacząć swoją przygodę z roślinami. Po pierwszej udanej próbie pielęgnacji, pojawi się chęć na kolejne egzemplarze. Oczywiście oferujemy swoją pomoc w doborze roślin do domów i mieszkań czy biur. Zależy nam na Waszym zdrowiu i komforcie życia. Niebawem przygotujemy dla Was specjalną listę top 10 roślin do wnętrz!

Tymczasem zajrzyjcie do naszej oferty KLIK 

Uściski,
Karolina