oxo
krajobraz wnętrz
Znajdź nas

Search

oxostudio - architektura wnętrz
  -  zieleń we wnętrzach   -  Ranking 1: rośliny do wnętrz

Architektura krajobrazu to nie tylko ogrody i parki miejskie to również zieleń we wnętrzach! Taaak! Jestem totalnie zapalona TEMATEM: ROŚLINY DO WNĘTRZ. Przeglądam, uczę się i dobieram rośliny do wnętrz. Są ich miliony! Różnych gatunków, odmian, kolorów, form i wielkości. Zmierzyłam się jednak z wyzwaniem i wykonałam ranking – TOP TEN roślin do wnętrz. Częściowo będą one Wam znane, bo królują na salonach już od kilku sezonów, niektóre jednak to perełki i mniej znane okazy.
Nie trzymam Was już dłużej w niepewności, ale pragniemy zaznaczyć że nie ma pierwszego miejsca, kolejność jest zupełnie przypadkowa, ponieważ dla nas każda z nich jest piękna, jedyna w swoim rodzaju i doskonale prezentuje się w różnych typach wnętrz.

MONSTERA DZIURAWA

Niekwestionowana królowa ostatnich sezonów – roślina majestatyczna i wyjątkowa – MONSTERA DZIURAWA (łac. Monstera deliciosa). Jest jedną z największych roślin pokojowych, uprawianych w doniczkach. Polecana jest więc do większych pomieszczeń, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach potrafi przybrać na prawdę ogromne rozmiary. W naturze występuje w postaci płożącego lub wspinającego się pnącza lasów tropikalnych, dlatego jeśli chcemy żeby pięła się ku górze musimy zapewnić jej odpowiednio silną podporę. W okresie wzrostu tworzy korzenie powietrzne, których nie należy usuwać, ponieważ dzięki nim roślina „chwyta się” podpory.  Należy zdecydowanie do grupy łatwych w uprawie roślin domowych. Wystarczy jej jedynie zapewnić odpowiednią przestrzeń. Toleruje stanowiska cieniste, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia zwłaszcza latem, kiedy promienie słoneczne są bardzo intensywne. Lubi natomiast być zraszana (miękką wodą) jak wszystkie rośliny tropikalne. Trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt zraszający i do dzieła!
Przy zakupie należy zwracać uwagę na ewentualnie uszkodzenia, barwę liści i ogólny stan. Młode liście mają barwę jasnozieloną, a starsze okazy mają liście osiągające 60 cm średnicy!

FIGOWIEC DĘBOLISTNY

FIGOWIEC DĘBOLISTNY (łac. Ficus lyrata) Kolejna roślina obok której nikt nie zdoła przejść obojętnie. Potrafi osiągnąć duże rozmiary i posiada piękne liście w kształcie pudła rezonansowego skrzypiec <3 osiągające do około  30 cm długości i 25 cm szerokości. Jest również bardzo łatwy w uprawie, ale rośnie raczej wolno. Tak samo jak monstera, potrzebuje większej przestrzeni i preferuje wilgotne powietrze – zraszanie również powinno zaspokoić jego potrzeby. Ważną informacją jest to, że młode okazy trzeba starannie palikować. Kiedy traci liście – może to być oznaką braku odpowiedniej ilości światła, kiedy brązowieją mu liście – prawdopodobnie jest to skutkiem nadmiernego podlewania.

STRELICJA KRÓLEWSKA

STRELICJA KRÓLEWSKA (łac. Strelitzia reginae) – przepiękna, jak sama nazwa wskazuje KRÓLEWSKA roślina. Czasami wystarczy odpowiedni okaz tej rośliny, aby wzbogacić i upiększyć wnętrze, które dzięki niej zyska niesamowity klimat. Dzięki kształtowi swojego niezwykłego kwiatostanu nazywana jest również rajskim ptakiem. Kto nie marzy o takiej roślinie?! W naturze rośnie w obszarach przybrzeżnych cieplejszych regionów świata. Wbrew pozorom jest bardzo wytrzymała i potrafi dostosować się do różnych warunków. Ma niesamowite, szarozielone liście, które osadzone są na długich ogonach wyrastających z podziemnych kłączy. Co oznacza, że w domowej uprawie należy jej zapewnić większy pojemnik, żeby odrosty miały szansę się utworzyć. Ważna jest też duża ilość otworów w doniczce i solidna warstwa drenażu, który ochroni kłącza i korzenie przed nadmierną wilgocią. Dostępne są różne odmiany strelicji, różniące się od siebie przede wszystkim wysokością. W okresie największego wzrostu należy je solidnie nawozić, najlepiej co dwa tygodnie. A w okresie kwitnienia (a potrafią kwitnąć dwa razy w roku) podlewamy obficie. W okresie letnim idealnie sprawdzi się także na tarasie czy balkonie – trzeba jednak pamiętać aby było to miejsce najlepiej półcieniste i osłonięte od wiatru (żeby nie połamało liści). Jest raczej solistką i nie lubi towarzystwa innych roślin.

PIENIĄŻEK

PIENIĄŻEK (łac. Pilea pepermioides) – od kilku miesięcy robi furorę, podbija salony i Instagram. Nad wyraz ciekawa roślina. Potocznie zwany pieniążkiem, ze względu na ciekawy kształt liści. Na początku swojego rozwoju wygląda dosyć niepozornie, z czasem wytwarza się główny pęd który drewnieje a roślina zaczyna przypominać zupełnie niespotykane miniaturowe drzewko. Jest niesamowicie zaskakująca, ponieważ w okresie kwitnienie potrafi wystrzelić nasionka na znaczne odległości, przez co często nazywana jest również „wystrzałową rośliną”. Lubi jasne pomieszczenia z rozproszonym światłem a podłoże stale lekko wilgotne. Nie przejmujmy się jednak, ponieważ chwilowe przesuszenie również jej nie zaszkodzi. Fascynująca i intrygująca roślina do niekonwencjonalnych wnętrz.

WILCZOMLECZ MLECZNY ‘White ghost’

Teraz coś niespotykanego i jeszcze mało popularnego – WILCZOMLECZ MLECZNY ‘White ghost’ (łac. Euphorbia lactea ‘White Ghost’). Stawiam, że niedługo będzie wnętrzarskim hitem. Niesamowity pokrój i kolor! Oryginalnie jest to roślina tropikalnej Azji, uprawiana w Indiach i na Florydzie oraz wielu innych tropikalnych regionach świata, potrafią tworzyć gęste zarośla. W naszym klimacie będzie to jedynie roślina do upraw doniczkowych, ponieważ nie toleruje temperatur poniżej 5 stopni Celsjusza. Doskonale radzi sobie w wilgotnym klimacie, ale sama nie lubi być nadmiernie podlewana, dlatego też robimy to dopiero kiedy przeschnie wierzchnia warstwa gleby. W okresie zimowym podlewamy na prawdę bardzo rzadko, ponieważ łatwo ją przelać. Ważnym jest fakt, że gdy roślina zostanie uszkodzona, wydziela się biały sok – jest on silnie trujący! Jest to odmiana pozbawiona większości tkanek zawierających chlorofil, czemu zawdzięcza swoje kremowo białe lub szarawe zabawienie. Najczęściej w formie trzy lub czterożebrowych wzniosłych pędów tworzących piękne roślinne kandelabry! Potrafi wyglądać jak rzeźba, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w modernistycznych wnętrzach. Moim zdaniem faworytka nadchodzącego sezonu 2020 w temacie rośliny do wnętrz.

PEREŁKOWIEC DROBNOLISTNY ‘LITTLE BABY’

PEREŁKOWIEC DROBNOLISTNY ‘LITTLE BABY’ (łac. Sophora prostrata ‘little baby’). Jest to roślina pochodząca z Nowej Zelandii. Małe, bardzo efektowne, ażurowe drzewko z pięknymi drobnymi listkami. W doniczce przybiera formę naturalnego drzewka bonsai. Posiada nadzwyczajne poskręcane, zygzakowate wręcz pędy, które dodają jej uroku. Rośnie bardzo wolno i kwitnie od czerwca do sierpnia. Maksymalnie osiąga 1-1,5 m wysokości, dobrze znosi przycinanie. Jest to roślina ciepłolubna, preferuje więc stanowiska słoneczne, dobrze zdrenowaną, żyzną ziemię, która powinna być stale lekko wilgotna. Nie powinno się jednak dopuszczać ani do przelania ani do przesuszenia gleby. W okresie letnim możemy ją z powodzeniem wynieść na taras czy balkon, niestety w naszym klimacie nie nadaje się do stałej uprawy na zewnątrz ze względu na swoją nietolerancję niskich temperatur.

STARZEC ZWISAJĄCY HERREIANUS

STARZEC ZWISAJĄCY HERREIANUS (łac. Senecio herreianus) – Muszę się przyznać że go uwielbiam! Jest to przepiękny, niezwykle atrakcyjny sukulent o zwisających pędach (brat senscio rowleyanus). Na całej długości pędu ma rozmieszczone grube, łódeczkowate liście. Piękne zwisające girlandy, najlepsze wrażenie robią podwieszane w grupach. Pochodzi z Afryki, znosi więc przesuszenie, lubi stanowisko słoneczne, oszczędne podlewanie i nawożenie w okresie intensywnej wegetacji. Polecamy do każdego rodzaju wnętrz, pod warunkiem, że ktoś lubi takie osobliwe rośliny.

ALOKAZJA „POLLY”

W moim rankingu nie może zabraknąć alokazji! ALOKAZJA „POLLY” (łac. Alocasia ‘polly’) to roślina wyróżniająca się ulistnieniem. Nietypowa i nieco mroczna, dekoracyjna i dostojna jednocześnie. Osiąga do 60 cm wysokości, tworząc szerokie, rozłożyste kępy ze sztywnych, wyprostowanych pędów. Liście strzałkowate skierowane ku dołowi. Możemy godzinami opowiadać o tym jaka jest niezwykła. Piękne ciemnozielone liście z jasną, wręcz białą otoczką i unerwieniem, od spodu mają purpurowe ubarwienie! Jest fascynująca, acz trująca, o czym należy pamiętać mając w domu bardzo ruchliwego kota wielbiącego rośliny, lub równie wrażliwego na piękno roślin psa (czy po prostu jeszcze małe dziecko!:D). Alokazja Polly lubi żyzne i próchnicze gleby, stale umiarkowane wilgotne i dobrze zdrenowane. Nie lubi natomiast bezpośredniego światła słonecznego ale chciałaby mieć jasne stanowisko. Zraszanie delikatne, miękką wodą. Nie można jej ani przelać ani przesuszyć. Dosyć kapryśna i nie jest na pewno rośliną dla niecierpliwych. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się swoim niestandardowym wyglądem, zdobiąc każde pomieszczenie.

SANSEWERIA CYLINDRYCZNA ‘STRAIGHT’

SANSEWERIA CYLINDRYCZNA ‘STRAIGHT’ (łac. Sansevieria cylindrica ‘Straight’) – mało wymagająca aczkolwiek majestatyczna i masywna roślina. Posiada architektoniczną i wertykalna sylwetkę w związku z czym polecamy ją do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz ale też odpowiednio wprowadzona potrafi dodać elegancji a nawet trochę „jungle” elementu we wnętrzach. Wolno rosnące kępy cylindrycznych liści o ciemnozielonej barwie z jaśniejszymi akcentami, osiągają od 60 do 100 cm wysokości. Jest nazywana (jak tez inne sansewierie) rośliną z żelaza, ponieważ doskonale potrafi dostosować się do warunków. Nie straszne jej przesuszenia, mała ilość światła dziennego czy suche powietrze. Ma jeszcze jedną doskonałą cechę – oczyszczają powietrze z toksyn takich jak: folmaldehyd, benzen, toluen itd. (napiszę o tym w artykułach o roślinach oczyszczających powietrze!). Jest doskonałym towarzyszem domu, szczególnie polecam do sypialni, ponieważ nie dość ze filtrują to jeszcze produkują dużą ilość tlenu w nocy – co oznacza zdrowy i spokojny sen! Zdecydowanie znalazłaby się również w zestawieniu MUST HAVE rośliny do wnętrz.

PALMA KORALOWA

Rozważania kończę na niezastąpionej PALMIE KORALOWEJ (łac. Chamaedorea elegans). Jest to piękna, jasnozielona roślina o pierzastym ulistnieniu. Wolno rosnąca roślina, nadająca się do pomieszczeń każdej wielkości. W naturze występuje głównie w Meksyku, skąd sprowadzono ją po raz pierwszy w 1873 r. Elegancka z niezbyt wygórowanymi wymaganiami – ideał! Podstawową sprawą jest zaopatrzenie jej w wodę, zarówno latem, jak i zimą. W naturalnym środowisku rośnie raczej w podszycie lasu, w związku z czym doskonale sprawdzi się jako roślina do półcienia/cienia. Małe okazy sprawdzają się jako roślina do „ogrodów w butelkach/ lasach w słoiku”. Osiąga do 120 cm wysokości. Dobrym rozwiązaniem jest zakup trzech mniejszych okazów i posadzenie ich razem w jednej doniczce. Dzięki czemu ostatecznie zyskamy pełniejszy i bardziej okazały okaz. Uwielbia zraszanie i mycie, nie toleruje żadnych środków nabłyszczających liście – bardzo jej to szkodzi.

O roślinach do wnętrz mogłabym opowiadać godzinami, tych zewnętrznych też. Ranking mógłby powstać na 100 minimum, ale kto by to czytał. Może będę Wam dawkować tę wiedzę? i zrobimy osobny temat : ROŚLINY DO WNĘTRZ.

Uściski,
Karolina